Email : dchcollege@yahoo.com HelpLine : (03218)223668
3rd Semester Admission, session - 2019-20, Submission of Challan to College from 08.8.2019 to 16.8.2019. 1st Semester Re-admission ( for those students who did not appear Sem - 1 Exam 2018 ), session : 2019-20, deposit necessary fees through SB e-collect within 25.7.2019.III 3RD YEAR CLASSES IN THE SESSION 2019-20 WILL BE STARTED FROM 5TH AUGUST,2019 AT THE RESPECTIVE DEPARTMENTS IIIIIII 3RD SEMESTER B.COM. CLASSES IN THE SESSION 2019-20 WILL START FROM 1ST AUGUST,2019 IIII 5TH SEMESTER B.COM. CLASSES IN THE SESSION 2019-20 WILL START FROM 5TH AUGUST,2019 IIII 3rd year online Admission (1+1+1 system) upto 19.8.19, date of submission of Admission Form and other documents to college from 21.8.19 to 27.8.19
Name Designation Qualification
1. Sri Tilak Halder Head Clerk M.Com, DFAS
2. Sri Haladhar Naskar Accountant M.Com, B.Ed, DFAS
3. Sri Dipak Kumar Singha Cashier B.Com (Hons.)
4. Smt. Champa Baidya Typist B.Sc
5. Sri Kamal Krishna Mistri Clerk H.S
6. Sri Sankha Kumar Mondal Steno/Typist B.Com
7. Sri Avishek Ghosal Clerk H.S
8. Md. Jaynal Abedin Mallik Guard  
9. Sri Sanatan Halder Night Guard  
10. Smt. Sachirani Mondal Bearer  
11. Smt. Gitarani Sardar Peon  
12. Smt. Bharati Naskar Lady Attendant Madhyamik
13. Sri Krishnapada Munda Sweeper/Jamader  
14. Sri Shambhunath Chakraborty Electrician-cum-caretaker S.F
15. Sri Mathurnath Sardar Peon  
16. Sri Soumendra Nath Naiya Lab Attendant (Chemistry) Madhyamik
17. Sri Nirmalendu Naskar    
18. Sri Atanu Halder Gas Plant/Pump Operator/ Generator Operator Cum Mechanic. B.Com, NCC “C” Certificate, DCHM
19. Sri Santanu Basu Lab Attendant (Physics) B.Sc, M.A, MLIS, NET, DITA, DDTP, CMLT
20. Sri Sanjoy Kumar Das Lab Attendant (Botany) B.A (Hons.), Diploma in Software
21. Md. Manowar Hossain Laskar Lab Attendant (Zoology) B.Sc
22. Parimal Sardar Lab Attendant (Geography) H.S (I.T.I)S
23. Kishor Sardar Lab Attendant (Physics) B.A
23. Sri Subal Chandra Sardar Lab Attendant (Micro Biology) B.A
23. Sri Alok Kumar Naskar Lab Attendant (Micro Biology) B.A
Name Designation Qualification
1. Smt Sudeshna Moitra Librarian M.Lib.
2. Sri Surojit Bhattacharya Library Clerk B.Com, B.Lib
Ad-Hoc Staffs R.B.U. Staff N.S.O.U. Staff
1. Smt. Sujata Naskar    
2. Md. Nur Ali Molla    
3. Sri Sanat Kr. Mondal    
4. Sri Nabadwip Naskar    
5. Sri Bimal Halder    
6. Apchar Ali Molla    
7. Md.Habibur Gazi    
8. Sri Swapan Biswas    
9. Sri Umaprasad Roy    
Hostel - Baruni Chhatrabas Hostel Staff
1. Sri Kishor Kumar Halder Cook
2. Sri Krishna Bahadur Thapa Cook
3. Sri Balaichand Bairagi Cook
4. Sri madhai Chandra Mondal Cook